Ekonomi

Borsadan kapanış rekoru! Tüm zamanların en yüksek günlük kapanışı

BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 94,81 puan artarken, toplam işlem hacmi 156,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 3,93, holding endeksi ise yüzde 1,54 değer kazandı. Sektör endekslerinde en çok kazanan yüzde 3,99 ile sigorta olurken, en çok kaybeden ise yüzde 0,77 ile finansal kiralama ve faktoring oldu.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) de 376 seviyesine geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının sonuna yaklaştığı yönündeki öngörüler güçlense de, Çin ekonomisine ilişkin gelen bilgilerden alınan olumsuz sinyaller nedeniyle küresel piyasalarda olumsuz bir seyir gözleniyor.

Analistler, Çin ekonomisine ilişkin bugün açıklanan bilgilerin ülke ekonomisindeki toparlanmanın ivme kaybettiğine işaret ettiğini, Caixin hizmet PMI’ının 51,8 ile beklentilerin altında kaldığını, bileşik PMI’ın ise önceki aya göre düşüş göstererek 51,7’ye ulaştığını belirtti.

Avrupa’da açıklanan hizmet sektörü ve bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin 50 seviyesinin altında kalması da küresel ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri tetikledi.

ABD’de fabrika siparişleri temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,1 azaldı.

Yurt içinde yarın açıklanacak Yeni Orta Vadeli Program ve Fed’in Bej Kitap Raporu’nun yurt dışında piyasaların odağında olacağını belirten analistler, yurt içinde ve yurt dışında bilgi gündeminin sakinleşeceğini, Almanya’da fabrika siparişlerinin, servisin ABD’de sektör PMI ve PMI. Avro Bölgesi’nde perakende satışların ön plana çıkacağını belirtti.

Analistler, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 8.100 ve 8.000 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

haskoyajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu