Haber

Bursluluk Sınavında depremden etkilenen öğrencilere ayrılan 30 bin ek kontenjana ilişkin yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeyle İlk ve Orta Öğretim Kurumları Burs Sınavı (IOKBS) kapsamında deprem bölgesindeki öğrencilere açılan 30 bin ek kontenjanla toplam kontenjan 100 bine çıkarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Devlet Okullarında Yatılı, Burslu, Sosyal Yardım ve Yurtlar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, İlk ve Ortaöğretim Kurumları Burs Sınavı kapsamında, salgından etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’daki öğrencilere 30 bin ek kontenjan tahsis edilecek. 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen deprem.

Kontenjandan 2022-2023 eğitim-öğretim yılının ilk dönemini depremden etkilenen illerde tamamlayan öğrenciler yararlanacak.

Toplam kontenjanın yüzde 30’u ayrıldıktan sonra kalan kontenjan 2023-2024 eğitim-öğretim yılında geçerli olmak üzere dağıtılacaktır.

Diğer illerde de burslardan yararlanacak öğrenci sayısı arttı.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, son düzenlemeyle depremden etkilenen 11 il için ayrılan 30 bin kontenjan dışındaki 70 bin öğrenci, kalan 70 ile dağıtılacak. Bu akademik yılda burslardan faydalananlar da artacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu