Haber

İstanbul’un tek Kürtçe radyosu HEDEP’i istemedi

Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) İstanbul İl Örgütü, 2. Muhteşem Kongresini 12 Kasım Pazar günü Küçükçekmece’deki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirecek. Parti yöneticileri, kendilerini ‘İstanbul’da Kürtçe müzik yayınlayan ilk ve tek radyo kanalı’ olarak tanıtan Radyo Hêvî yetkilileriyle de kongre duyuru ilanlarının medyada yayınlanması için temasa geçti.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre radyo yetkilileri, HEDEP İl Örgütü’nün teklifini “yasak” olduğu gerekçesiyle reddetti.

HEDEP İl Teşkilatı Basın Komitesi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, “Radyo Hêvî, ‘yasak’ olduğunu belirterek kongrenin tanıtımını yapamayacaklarını belirtti. Basın ve yayın faaliyetlerini yürüten Basın Komisyonumuzdan ilgili arkadaşımız olmasına rağmen, Radyo Hêvi adına toplantıyı düzenleyen yetkili, siyasi partilerin yerel, ulusal ve uluslararası medya kuruluşlarında reklam verme talebinde bulunabileceğini ve bu konuda yasal bir yasağın bulunmadığını belirterek, alaycı bir tavırla, ‘Davetli değilsiniz. “İçeriğinizi gönderin, bakacağız” dedi ama sonrasında herhangi bir yanıt gelmedi.”

‘BU YAKLAŞIMI KINIYORUZ VE KABUL ETMİYORUZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Kürtçe müzik yaptığını, Kürt dili ve müziğini koruduğunu iddia eden Radyo Hêvi, iktidarın güdümünde siyasi bir tutumla ve partimizi kriminalize etmeye çalışan bir anlayışla hareket etmektedir. Bu tutum, ilkeli yayıncılık anlayışına aykırıdır. Partimize yönelik bu yaklaşımı kınıyor ve kabul etmiyoruz. “Gerekli kararı halkımızın takdirine bırakıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

haber-tomarza.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu