Haber

Nedir bu Holokost zulmü? İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği katliamın tarihi

İsrail’in Gazze’deki katliamına son verecek diplomatik trafik Almanya

İŞTE SOYKIRIMI

Holokost, Nazi Almanyası rejimi ve onun müttefikleri ve işbirlikçileri tarafından Avrupa’daki altı milyon Yahudiye karşı gerçekleştirilen sistematik, devlet destekli zulüm ve katliamları ifade eder. Holokost, 1933-1945 yılları arasında Avrupa genelinde giderek gelişen bir süreçtir. Bu dönemde soykırıma uğrayan Yahudilerin toplam sayısının 6 milyon olduğu bilinmektedir. İsrail’de her yıl 27 Nisan’da Holokost kurbanları için anma törenleri düzenleniyor.

YAHUDİLERİN 2/3’Ü ÖLDÜRÜLDÜ

Holokost’tan önce sayıları dokuz milyon olan Avrupalı ​​Yahudilerin yaklaşık üçte ikisi öldürüldü. Holokost’ta bir milyondan fazla Yahudi çocuk, yaklaşık iki milyon Yahudi kadın ve üç milyon Yahudi erkek öldürüldü. Almanya ve Alman işgali altındaki sınırlar içinde 40.000’den fazla tesisten oluşan bir ağ, Yahudileri ve diğer kurbanları hedef aldı; Toplamak, hapsetmek ve öldürmek için kullanıldı.

TOPLU İDAM İLE YAPILDI

Holokost’a giden süreçte şiddet ve soykırım aşama aşama yaşandı. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı sırasında, en ünlüsü 1935 tarihli Nürnberg Maddeleri olmak üzere, Yahudilerin sivil haklarını ortadan kaldıran birçok yasa çıkarıldı. Dünya Savaşı’nın başlamasından önce yürürlüğe girmiştir. Mahkumların yorgunluktan veya hastalıktan ölene kadar köle gibi çalışmasını sağlamak için toplama kampları kuruldu. Almanya’nın işgal ettiği her yerde paramiliter grup, Yahudileri ve siyasi muhalifleri toplu infazlarla öldürdü.

ÖLÜM KAMPLARINA GÖNDERİLDİLER

İşgalciler Yahudileri ve Romanları gettolara hapsetti ve nakliye trenleriyle toplama kamplarına gönderilmeden önce onları bir arada tuttu. Yolculuk sırasında ölmeyenler ya ölesiye çalıştırıldı, tıbbi deneylerde kullanıldı ya da gaz odalarında sistematik olarak öldürüldü. Alman bürokrasisinin her şubesi soykırımın lojistiğine yardımcı oldu ve Üçüncü Reich’ı Holokost uzmanlarının Soykırım Devleti olarak tanımladığı duruma dönüştürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu